blog image

بهترین برنامه کود یونجه برای افزایش تناژ

تاریخ انتشار: جمعه بیست و شش اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

بهترین برنامه کود یونجه برای افزایش تناژ گیاه یونجه یکی از محصولاتی است که در صورت استفاده از برنامه غذایی کامل می توانید ...

بهترین برنامه کود یونجه برای افزایش تناژ

گیاه یونجه یکی از محصولاتی است که در صورت استفاده از برنامه غذایی کامل می توانید حداقل 2 بار در سال آن را برداشت کنید. بنابراین برای افزایش چند برابری تناژ و بهره وری، توصیه می شود برنامه کود یونجه را با جدیت دنبال کنید. در این مقاله بهترین کاربرد کود برای یونجه را ارائه کرده ایم تا بتوانید با کمترین هزینه بیشترین نتیجه را بگیرید. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند 
1 بهترین کاربرد کود یونجه چیست؟
2 معرفی تمامی مراحل رشد یونجه
2.1 مرحله اول: آماده سازی زمین قبل از کاشت
2.2 مرحله رشد: آغاز رشد برگ
2.3 مرحله رشد: آغاز رشد ساقه
2.4 مرحله رشد: گلدهی
2.5 مرحله رشد: بعد از اولین چین
2.6 مرحله رشد: بعد از چین دوم


بهترین کاربرد کود یونجه چیست؟

 


گیاهان علوفه ای از جمله یونجه به دلیل کاربردهای بی شماری که دارند از چند جهت برای ما مهم هستند. از این گیاهان می توان برای خوراک دام استفاده کرد، علاوه بر این، چندین سال در زمین های کشاورزی محصول تولید می کند و ریشه آنها در عمق خاک رشد می کند و در نهایت منبع غذایی غنی برای کشت گیاهان دیگر است.

اما کشاورزی معمولی نمی تواند نیازهای غذایی گیاه شما را برآورده کند. بنابراین با استفاده از برنامه کود دهی اصولی و متعادل می توانید سود حاصل از کشت یونجه را چند برابر کنید و با صرف هزینه اندک بیشترین عملکرد را داشته باشید.

 

معرفی تمامی مراحل رشد یونجه

 


در ادامه مقاله قصد داریم بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه در هر مرحله را به طور کامل توضیح دهیم و با نیازهای غذایی آن در مراحل مختلف رشد آشنا شوید. اولین و مهمترین مرحله که بسیاری از مردم از آن غافل هستند، آماده سازی زمین قبل از کشت است که در قسمت اول به طور کامل به آن اشاره خواهیم کرد.

مرحله اول: آماده سازی زمین قبل از کاشت
قبل از کاشت یونجه یا هر گیاه دیگری ابتدا باید خاک زمین کشاورزی را برای کشت آماده کرد و این کار را با استفاده از کودهایی مانند گوگرد که خاصیت ضد میکروبی دارد انجام می دهیم.

گوگرد با ضدعفونی کردن خاک و از بین بردن آفات و همچنین کاهش شوری خاک به آماده سازی زمین کمک می کند. همچنین استفاده از کود فسفاته به گیاه کمک می کند تا شروعی قوی داشته باشد و انرژی لازم برای رشد را در اختیار گیاه قرار دهد.

مرحله رشد: شروع رشد برگ
در مرحله اولیه رشد برگ و شروع رشد رویشی گیاه، استفاده از کودهای حاوی عناصر ضروری برای افزایش ریشه زایی و بهبود جذب عناصر توسط ریشه ضروری است. بنابراین استفاده از کودهای حاوی فسفر ضروری است. مصرف کود فسفر در این مرحله برای یونجه کافی است و در ادامه رشد نیازی به کود فسفر ندارد.

کود مرغ منبعی غنی از ویتامین ها و مواد مغذی برای گیاهان یونجه است. این کود طبیعی مواد مغذی گیاهی مانند کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیتروژن را به خاک اضافه می کند و در نتیجه رشد و تقویت گیاه را افزایش می دهد.

 

مرحله رشد: شروع رشد ساقه
برای افزایش تناژ یونجه نباید از سه عنصر مهم نیتروژن، فسفر و پتاسیم غافل شد. این عناصر ارزشمند در گیاه یونجه کارکردهای مهمی دارند.

نیتروژن باعث افزایش رشد و سبزی گیاه می شود و فسفر با بهبود ریشه زایی به جذب سایر عناصر کمک می کند و پتاسیم نیز با تقویت گیاه در افزایش کیفیت محصول نقش دارد.

 

برداشت یونجه با تناژ بالا

 


در این مرحله آبیاری یا محلول پاشی کود جلبک دریایی همراه با سایر کودهای شیمیایی در افزایش رشد رویشی و مقاومت در برابر تنش های محیطی بسیار موثر است.

مرحله رشد: گلدهی
در مرحله گلدهی استفاده از کود حاوی پتاسیم بسیار ضروری است و کود آمینو اسید نیز انرژی گیاه را افزایش می دهد و به این ترتیب گیاه توانایی گلدهی هر چه بهتر را پیدا می کند. با استفاده از کود هیومیک اسید در این مرحله باعث بهبود بافت خاک و تسهیل حرکت ریشه در خاک می شود. بنابراین مواد مغذی بیشتری در اختیار گیاه قرار می گیرد.

 
مرحله رشد: بعد از اولین چین خوردگی
پس از اولین برداشت باید گیاه خود را تقویت کنید و بهترین گزینه برای این کار عصاره جلبک دریایی است که می توانید با آبیاری یا پاشیدن آن روی گیاه خود از آن استفاده کنید. همچنین استفاده از کود پتاسیم می تواند انرژی گیاه را پس از برداشت بازیابی کند.
 

مرحله رشد: بعد از چین دوم
پس از چین دوم یا برداشت دوم، لازم است دوباره ریشه گیاه تقویت شود و برای این کار می توان از دو کود اسید آمینه و اسید هیومیک استفاده کرد.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.